O pávoch

Biológovia vyčlenili pávom celý rod ( Pavo) ...

U pávov poznáme 3 druhy:

PAVO CRISTATUS / indický modrý

PAVO MUTICUS / jávsky zelený

AFROPAVO CONGEUSIS / páv z Konga

 

My sa však budeme venovať prvému druhu :

 

PÁV KORUNKATÝ  ( pavo cristatus )

 

Vo voľnej prírode žije v lesoch južnej Indie a Srí Lanke.

Samec dosahuje dľžku okolo 220 cm , ale podstatná časť až 150cm pripadá na predĺžené nadchvostové perá. Hlava je modrej farby s metalickým leskom a vysokou korunkou z peria. Riasenky okolo očí sú výrazne čiernej farby. Prsia sú jasne modré, meniace sa na čiernu v spodnej časti. Chrbát je zelený, brucho čierne, chvost a letky krídel sú hnedej farby. Krídla sú čierno-biele s vlnkovaným vzorom. Dlhé nadchvostové perá sú zeleno-modré a farba sa mení v závislosti dopadu svetla. Oká majú tmavomodrú farbu a sú obklopené modro-zelenou farbou a taktiež farbou medi. Pri každom pohybe vtáka a zmenou dopadu svetla sa  farby menia. Jedná sa o zvrat štruktúry peria ,ktorý im dáva túto hru farieb.

Takzvaný „chvost“ pozostáva z asi 150 krycích pier, ktoré pávovi vyrastajú na chrbtovej strane, keď ich rozprestrie do polkruhu, tak pevné perie podopiera chvostové perie ( pravý chvost pod predĺženými perami .)

Náš 6- ročný modrý strakatý ( PIED ) páv CESAR s plne vyvinutým chvostom, dnes už má nový domov ....

 

Samica páva je menšia, dosahuje dĺžku okolo 85 cm, je celkovo hnedá, má svetlejšie brucho a v hornej časti krku má zelené metalické perie. Nemá predĺžené nadchvostové perá tak ako samec.

Nadchvostové perá, ktoré sú pýchou pávov v období toku, vypadávajú samcom obvykle vo vrcholiacom lete, približne od konca júla do augusta, pričom nové im do jari znovu narastú. Tieto perá  vyrastajú samcom až v treťom roku života. Nie je to však ich naozajstný chvost, ten je omnoho menší a je schovaný pod nimi.

Skoro ráno a večer, hlavne v období toku, ktoré trvá od apríla asi do konca júla, sa samci ozývajú svojim prenikavým volaním. Tu treba však podotknúť, že pávy, ktoré sa chovajú „na voľno“ sa ozývajú oveľa častejšie ako tie, ktoré chováme vo voliérach. Pri  chove pávov vo voliére, keď má samec pod dohľadom svoje samice, sa už neozýva až tak často...

Pávy aj napriek svojim dlhým „príveskom“ dobre lietajú, ale nevydržia letieť príliš dlho.

Páv sa vo voľnej prírode zdržuje v menších skupinách, obvykle na jedného samca pripadá štyri až päť samíc. Pri chove vo voliére sa doporučuje menší počet samíc, úplne postačia dve, alebo tri.

O hniezdenie samíc sa páv nijak nestará, každá samica si buduje vlastné hniezdo na zemi, ktoré je ukryté buď v kríkoch, alebo vo vysokej tráve....

V súčasnej dobe už existuje nespočetné množstvo farebných mutácii, ktoré vznikali cieleným šľachtením rôznych druhov pávov, ale niekedy to samozrejme bolo aj o šťastí...

Z najznámejších mutácii by sme mohli spomenúť aspoň niektoré z nich : WHITE ( biely ), BLACK  SHOULDER ( čiernokrídly ), PIED ( strakatý ), SILVER PIED ( striebro-strakatý - má vysoký podiel bielej na tele až 90% ), VIOLETT ( fialový - európska mutácia ), PURPLE ( americká mutácia fialovej ) , CAMEO , OPÁL, BUFFORD BRONZ, SONJA VIOLET ( americká mutácia fialovej ), PEACH  ( broskyňový ) , CHARCOAL ( Uhľový ), MIDNIGHT ( farba polnoci ). Najnovšia mutácia je TAUPE ! ... a mnoho ďalších....

Existujú aj rôzne farebné mutácie pávov s bielymi okami WHITE EYED ( biele oká na predĺžených nadchvostových perách ), a takisto aj SILVER PIED ( striebro - strakaté kombinácie v rôznych farbách )

O veľa farebných mutácii, ktoré boli počas rokov vyšľachtené sa zaslúžila práve  pani Spalding, ktorá ako prvá krížila dva druhy pávov a to Pavo cristatus ( Páv modrý ) a Pavo muticus ( páv zelený ) , vzniknuté mutácie boli pomenované jej menom, čiže SPALDING.