Vhodné podmienky pre chov

Ešte pred tým, ako sa rozhodneme chovať pávy, mali by sme zvážiť všetky dôležité okolnosti, ktoré sú s pávmi úzko spojené.

***

V prvom rade, treba mať vždy na pamäti , že pokiaľ máme záujem o kúpu vzácnejšej mutácie pávov ( ako je napríklad fialová - VIOLETT ), treba rátať aj s vyššou sumou, nakoľko sa jedná o veľkú vzácnosť a nie o veľmi rozšíreného modrého páva !!!

Ďalšou podstatnou vecou je vek páva. Preto je rozdiel, ak kupujeme mladého jedinca a takmer dospelého vtáka, tam je už cena mnohonásobne vyššia !!!

 

Domov pre pávov :

 

Najlepšie pre pávy je, ak sú chované „na voľno“, samozrejme, len za predpokladu, že nechováme aj iné domáce zvieratá, ako sú napríklad psy, mačky a podobne. V takom prípade je voliéra nevyhnutnosťou. Pokiaľ si donesieme domov pávy a chceme ich chovať voľne pustené, je potrebné zavrieť ich aspoň na tri týždne do voliéry z ktorej budú mať dobrý výhľad na okolité prostredie a môžu sa s ním zoznámiť. Po vypustení pávov starostlivo sledujeme, kam idú na noc hradovať, aby to nebolo napríklad v susedovej záhrade, pokiaľ sa tak stane naženieme ich späť domov, časom si zvyknú. V takomto prípade je najlepšie ak pávy kŕmime večer,dobre si zapamätajú tento zvyk a nebudeme sa musieť obávať, že sa nevrátia...ak ich chceme pravidelne zatvárať na noc do voliéry, jedlo im podávame práve vo voliére.

Voliéra samozrejme môže byť výsledkom vašej fantázie, no v skutočnosti treba dodržať aspoň minimálne parametre voliéry, aby pávy v nej mali dostatočný priestor na pohyb a samozrejme samci v období párenia mohli bez akýchkoľvek problémov rozťahovať svoje nadchvostové perá ...

Minimálne rozmery voliéry pre jeden chovný pár by mali byť : výška voliéry aspoň 1,8 m, šírka aspoň 3 metre a dĺžka voliéry aspoň 4,5 metra.

Samozrejme čím väčšia voliéra tým lepšie...

Treba však pamätať aj na zastrešenie. Voliéra by mala byť z časti zastrešená, aby sa v prípade nepriaznivého počasia mohli vtáky schovať. Takisto prístrešok je dôležitý aj v zimnom období.

Vo voliérach samozrejme nesmú chýbať bidlá na ktorých pávy hradujú počas dňa, ale hlavne v noci. Aj keď sú chované v zajatí, ich pud sebazáchovy pred predátormi nikdy nevymizne...

Bidlá by mali byť umiestnené aspoň 1-1 ,5 m nad zemou.

Treba sa vždy uistiť, že po zhotovení voliéry z konštrukcií netrčia nijaké ostré hrany, alebo zakončenia a nezostali na zemi nijaké drobné kovové úlomky , alebo klince, ktoré by pávy mohli požiť, alebo sa poraniť.

Treba mať na pamäti aj to, že pávy sa v období toku ozývajú hlasným volaním, treba preto zvážiť, či máte aspoň trošku tolerantných susedov.

Výber:

Chovné pávy nesmú mať krivé a slabé nohy, nesmú byť choré a vyberajú sa jedince vždy s najlepšou a najkrajšou farbou a kvalitou peria.

U kohútov s dobrým operením je aj dobrá finančná návratnosť. Predávajú sa takmer vždy po pároch. Pávy s vyvinutým perím sa prepravujú so zviazaným chvostom (používa sa vrece), alebo dostatočne priestranná krabica.

Párenie a znáška:

Párenie u pávov môžeme pozorovať od konca apríla niekedy až do septembra  ( u nás to býva zvyčajne oveľa skôr ... )

Samce sú v toku hlučné a ozývajú sa svojim volaním...pokiaľ sa ich v blízkosti nachádza aj iný dospelý samec sú trochu agresívne...

Počas dvorenia dospelé samce rozprestierajú svoje majestátne nadchvostové perá a dvoria samiciam....

Mladé pávy (2roky staré) sú schopné párenia, ale nemajú dostatočne vyvinutý „chvost“ a tak ich pávice ťažko prijmú na párenie. Samice vždy dávajú prednosť samcom s plne vyvinutým „ chvostom “. Pávice nemajú okrasné perie a v zime ani kohútiky. Znáškové obdobie pávic začína koncom apríla . Pávice kladú vajíčka približne už po dosiahnutí 1 roku života, v neskorom lete, ale pre znášku sa začínajú využívať až ako 2 ročné. Chovné pávice znesú 4-8 vajec, na dne hniezda je však najčastejšie 5-6 vajec. Keď hneď vyberieme vajíčka z hniezda, tak pávica ešte do hniezda vajíčka nakladie. Takto dokážeme dosiahnuť 16-18 vajec od jednej pávice. Existujú však aj pávice, ktoré znesú takto 30 až 35 vajec. Pávice robia hniezda na zemi a znesené vajcia aj vysedia, ale samozrejme môžeme ich použiť aj na umelú inkubáciu.. Samozrejme môžeme im vopred pripraviť zákutia vystlané slamou, kde vždy spoľahlivo zahniezdia.

Inkubačná doba je 28 dní - 27 až 30 dní.

Pávice sú spoľahlivé matky a niektoré z nich zostávajú v hniezde aj v prípade ohrozenia. Naučia mláďatá všetko potrebné.

Inkubácia:

Pri umelej inkubácii parametre v odchove treba dodržiavať také isté ako u bežných kuriatok.

Ako tepelný zdroj využívame INFRA - lampy.  U jedno - dňových kuriatok treba dodržiavať teplotu 37 o C a potom postupne znižovať teplotu približne o 0,5 o C týždenne, zároveň však sledujeme reakciu kurčiat, pokiaľ sa tlačia k sebe, alebo pod výhrevný zdroj, je im zima a naopak, pokiaľ sú v kútoch odchovne je im príliš teplo...

Mladé pávy vydržia bez potravy po vyliahnutí 36- 48 hodín, pričom čerpajú živiny z vaječného žĺtka.

Pokiaľ máme viac mláďat, držíme ich v menších skupinách, aby sa naučili jesť a piť.

Hoci v literatúre sa odporúča umiestniť k mláďatám staršie kuriatko, ktoré ich všetko potrebné naučí, my máme dobré skúsenosti s tým že k štartovacej zmesi pre kuriatka pridáme aj nadrobno nasekaný šalát...zelená farba veľmi láka pozornosť kurčiat a pri prvom kŕmení prstom jemne prehrabávame šalát so zmesou pre kurčatá, ktoré po chvíli začnú zobkať....

Samozrejme netreba zabúdať na čistú vodu, ktorú im pravidelne vymieňame a  ktorá by mala mať teplotu okolo 10 o C,  do ktorej pridáme po prvom týždni aj vitamíny pre kuriatka.

Kuriatka držíme v čistote a podstieľku vymieňame 3 razy za deň.

Ako podstieľku používame papierové kuchynské utierky v prvých týždňoch.

Od tepelného zdroja ich odstavíme asi po ôsmych týždňoch, záleží to samozrejme aj od okolitého prostredia.

Dbáme aj na prísun dôležitých vitamínov a minerálov pre správny vývoj mladých pávov.

Takisto mláďatá odčervujeme .

Pohlavie zistíme po niekoľkých týždňoch, ale môžeme dať mláďatám urobiť DNA test.

Mláďatá modrého - strakatého páva ( hore )

Violett ( fialové ) mláďa *** kliknite pre zväčšenie ***

 

Potrava:

V literatúrach sa uvádza, že pávy sú nenáročné na chov a že majú rovnaké nároky na chov ako hydina, no nie je to celkom tak.

Pávy sú zaradené do skupiny hrabavých, ale predsa len, aj keď sú chované „na voľno“ a pozbierajú si rôzne druhy plodov, trávu a mladé výhonky rastlín, alebo aj vo voliérach, je ich výžive potrebné venovať dôkladnú starostlivosť, pokiaľ ich teda chceme udržať vo výbornej kondícii po mnoho rokov.

Pri odchove mladých pávov tesne po vyliahnutí prekladáme kŕmnu zmes K1, kde je výborný pomer živín pre vyliahnuté pávičatá.

Kŕmnu zmes K1 im podávame s troškou zeleného, nadrobno nasekaného šalátu. Môžeme pridať za hrsť PROPOUL ( potencovaný probiotický prípravok )

Nadbytok bielkovín v strave u vyliahnutých, mladých  pávov môže spôsobiť závažné problémy s končatinami !!!

Preto vyliahnutým pávičatám  podávame prvé dva a ž tri mesiace len kŕmnu zmes K1, pretože v nej je obsiahnuté všetko potrebné pre ne a vyhneme sa mnohým problémom ....

Mnoho chovateľov robí chyby,že im do stravy pridávajú tvaroh....tohoto sa rozhodne treba vyvarovať !!!

 

Dospelým pávom predkladáme rôzne druhy obilnín ako sú : proso, jačmeň, pšenica, kukurica,

slnečnica, takisto kompletnú zmes pre bažanty a pávy.

Zo zeleniny to je pravidelne každý deň hlávkový šalát , nastrúhaná mrkva spolu s cibuľkou a cesnakom, alebo čínska kapusta, ľadový šalát, príležitostne aj rôzne druhy ovocia ako je hrozno, jablká ...

Ako bielkovinový zdroj im doprajeme mačacie granuly - najlepšie junior, z času na čas a takisto aj múčne červy, alebo hmyz. Bielkoviny sú veľmi dôležité pre rast a krásne perie.

V zahraničných chovoch ( u nás občas ) im doprajú aj lastúry, ktoré sú veľmi bohaté na bielkoviny, vitamíny a stopové prvky. Takisto zahraničná literatúra odporúča aj krmivo pre mačky ako doplnok výživy.

Je dobré poskytnúť pávom misku s drobným štrkom, majú potrebu prehĺtať malé kamienky  na podporu trávenia a zásobovanie minerálmi.

Ďalšou veľmi dôležitou zložkou pre tieto nádherné vtáky je práve vápnik, pre budovanie silných kostí, preto vaječné škrupiny nevyhadzujte, ale jemne podrvené ich pridávajte do krmiva. Samozrejme v ponuke sú aj rôzne grity napr. obsahujúce vápnik a rôzne iné stopové prvky.

Podávame ich hlavne v predznáškovom období...

Dostatok čerstvej pitnej vody je samozrejmosťou.... do vody pridávame ACIDOMIT ...

Mláďatá pávov vo veku asi 2,5 mesiaca